Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 1
Rozsvícení vánočního stromku Žimutice
2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura - nemazat > Škola a školka > Co jsme prožili > škola 2012 > Advent 2012

Advent v plném proudu

 

     I naše Základní škola a Mateřská škola  Žimutice se zapojila v tomto vánočním čase do adventních oslav. S žáky 1. stupně jsme uspořádali v rámci hodiny slohu tematickou besedu, kde jsme si povídali o vánočních zvycích a tradicích nejen v Čechách, ale i ve světě.

     To, že advent je dobou příprav na vánoční svátky, víme. Ovšem dozvěděli jsme se i mnoho dalších zajímavostí. Například, že 4 svíce na adventním věnci mají svá jména. Na 1.adventní neděli bývá rozsvícena tzv. svíce proroků,  druhá je betlémská, třetí pastýřská a poslední, čtvrtá svíčka je andělská a představuje mír a pokoj. Věnce byly pravděpodobně používány již před příchodem křesťanství.

   V hodinách výtvarné výchovy a pracovních činností jsme malovali dřevěné vánoční ozdoby, vyráběli vánoční přáníčka a vyzdobili si školu anděly, čerty a Mikuláši.

    Právě v peklo se změnila školka a malé děti se přeměnily v čertíky a čertice, andílky a dokonce se objevil i Mikuláš s bílými vousy. Užily si celý den skotačení s různými hrami. Když 5. prosince během dopoledních hodin do budovy školy přišel opravdivý Mikuláš v doprovodu hodného anděla, spolu s velkým čertem, nastal čas pravdy. Nyní hříšníci zpytovali své svědomí, někdy i slzička ukápla. Ovšem nadílku dostal opravdu každý, za krátkou básničku či koledu jim anděl předal balíček nejen se sladkostmi. I někteří školáci se báli. Po slibu, že se napraví, jsme se všichni s milou návštěvou rozloučili a předali jim v upomínku malou pozornost.

 

 

Text a foto: Dana Ryšlavá, vyučující ZŠ a MŠ Žimutice