Drobečková navigace

Obec Žimutice > Škola a školka > Co jsme prožili > škola 2011 > Beseda s ornitologem 2011

Beseda s ornitologem

Těsně před koncem školního roku jsme v naší ZŠ a MŠ v Žimuticích přivítali dva vášnivé milovníky přírody, znalce ptactva – ornitology – pana Jaroslava Závoru a Miloše Chaloupku, členy Jihočeského ornitologického klubu.

Velice poutavou formou děti seznámily s životem opeřených živočichů – zejména husy velké a tetřívka obecného. Formou videoprojekce na velkoplošné obrazovce jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí, které běžným čtením v encyklopediích nenajdeme.

Například s lehkou nadsázkou bylo řečeno, že jaro začíná tehdy, pokud strejda Miloš nastartuje traktor. Ale to už jsme se ocitli obrazem v Hněvkovicích pod jezem a spatřili kačeny a morčáky. Dozvěděli se, že husy polní a běločelé mají zimoviště v Maďarsku, pak přelétají na Moravu a poté se přesouvají hnízdit na sever Evropy. Co letadlo zvládne za 18 hodin, to husám trvá 3 měsíce. Podle svědectví pilota, byly husy spatřeny až ve výšce 8 000 metrů. Ptáci létají v určité formaci, dodržují tvar písmene V. Přední husa stlačí vzduch pod sebe a následující huse se křídla snadněji zvednou.

Husy se odchytávají v době pelichání a mimo okroužkování a sběru biometrických dat včetně focení zobáků, se dospělým husám  dávají tzv. límečky, které se jim nasazují na krk ke snadnému odečtu dalekohledem. Límeček má alfanumerický kód – tj. číslo a písmeno. I podle barvy zobáku se dá rozeznat pohlaví a věk daného jedince.

Všem se beseda moc líbila a na podzim se můžeme těšit na další pokračování, které bude věnováno husí migraci.

červen 2011

Vyhledat v textu

15. 11. Leopold

Zítra: Otmar

Oranžový rok

Generálním partnerem Oranžového roku je Jaderná elektrárna Temelín

www.cez.cz

logo Temelín skupina čež.png

Obec Žimutice děkuje Jaderné elektrárně Temelín Skupiny ČEZ za partnerství v projektu Oranžový rok 2019

 image001.jpg

Nadace ČEZ

Od Nadace ČEZ obec obdržela v roce 2017 finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Dodávka a montáž sportovního povrchu a vybavení sportovního sálu“

Od Nadace ČEZ Obec Žimutice obdržela finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Oprava budovy ZŠ a MŠ Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Bezdrátový rozhlas Obce Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela finanční příspěvek ve výši 200 000 Kč na vybudování bezbariérového a bezpečného vstupu k víceúčelovému hřišti v Žimuticích.

www.nadacecez.cz
logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png.png

Diskusní fórum

příspěvků: 13

Návštěvnost stránek

149102
zimutice_foot.png