Drobečková navigace

Obec Žimutice > Škola a školka > Co jsme prožili > škola 2011 > Beseda s ornitologem 2011

Beseda s ornitologem

Těsně před koncem školního roku jsme v naší ZŠ a MŠ v Žimuticích přivítali dva vášnivé milovníky přírody, znalce ptactva – ornitology – pana Jaroslava Závoru a Miloše Chaloupku, členy Jihočeského ornitologického klubu.

Velice poutavou formou děti seznámily s životem opeřených živočichů – zejména husy velké a tetřívka obecného. Formou videoprojekce na velkoplošné obrazovce jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí, které běžným čtením v encyklopediích nenajdeme.

Například s lehkou nadsázkou bylo řečeno, že jaro začíná tehdy, pokud strejda Miloš nastartuje traktor. Ale to už jsme se ocitli obrazem v Hněvkovicích pod jezem a spatřili kačeny a morčáky. Dozvěděli se, že husy polní a běločelé mají zimoviště v Maďarsku, pak přelétají na Moravu a poté se přesouvají hnízdit na sever Evropy. Co letadlo zvládne za 18 hodin, to husám trvá 3 měsíce. Podle svědectví pilota, byly husy spatřeny až ve výšce 8 000 metrů. Ptáci létají v určité formaci, dodržují tvar písmene V. Přední husa stlačí vzduch pod sebe a následující huse se křídla snadněji zvednou.

Husy se odchytávají v době pelichání a mimo okroužkování a sběru biometrických dat včetně focení zobáků, se dospělým husám  dávají tzv. límečky, které se jim nasazují na krk ke snadnému odečtu dalekohledem. Límeček má alfanumerický kód – tj. číslo a písmeno. I podle barvy zobáku se dá rozeznat pohlaví a věk daného jedince.

Všem se beseda moc líbila a na podzim se můžeme těšit na další pokračování, které bude věnováno husí migraci.

červen 2011

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.zimutice.cz

Registrujte se zde

jihocesky kraj-barevne.jpg

Projekt „Oprava fasády ZŠ a MŠ Žimutice„ byl v roce 2020 podpořen z Programu obnovy venkova Jihočeského kraje částkou 230 000 Kč.

Projekt "Zateplení obchodu v Žimuticích" byl v roce 2020 podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje částkou 215 000 Kč. 

Projekt "Oprava povrchu místní komunikace 11c Žimutice - na Korákov, k.ú. Žimutice" byl v roce 2020 podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje. 

Projekt „Oprava místní komunikace Třitim“ je podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje

Projekt „Oprava prodejny v Žimuticích“ je podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje

Projekt „Pořízení dopravního automobilu pro jednotku sboru dobrovolných hasičů obce - Žimutice“ je podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje

 

 

 


jihocesky kraj-barevne.jpg


www.portal.gov.cz


www.epusa.cz


www.ochranaobyvatel.cz

Vyhledat v textu

20. 1. Ilona

Zítra: Běla

Oranžový rok

Generálním partnerem Oranžového roku je Jaderná elektrárna Temelín

www.cez.cz

logo Temelín skupina čež.png

Obec Žimutice děkuje Jaderné elektrárně Temelín Skupiny ČEZ za partnerství v projektu Oranžový rok 2020

Obec Žimutice děkuje Jaderné elektrárně Temelín Skupiny ČEZ za partnerství projektu rozsvěcení vánočního stromu v roce 2020.

 image001.jpg

Nadace ČEZ

Od Nadace ČEZ obec obdržela v roce 2019 finanční příspěvek ve výši 130 000 Kč na akci „Vybavení učebny a šatny MŠ a ZŠ Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela v roce 2017 finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Dodávka a montáž sportovního povrchu a vybavení sportovního sálu“

Od Nadace ČEZ Obec Žimutice obdržela finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Oprava budovy ZŠ a MŠ Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Bezdrátový rozhlas Obce Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela finanční příspěvek ve výši 200 000 Kč na vybudování bezbariérového a bezpečného vstupu k víceúčelovému hřišti v Žimuticích.

www.nadacecez.cz
logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png.png

Diskusní fórum

příspěvků: 14

Návštěvnost stránek

164929
zimutice_foot.png