Drobečková navigace

Obec Žimutice > Škola a školka > Co jsme prožili > škola 2013 > Beseda s ornitologem 2013

Beseda s ornitologem

 

  V úterý 15. ledna 2013 v dopoledních hodinách  nás navštívili známí amatérští ornitologové - pan Jaroslav Závora a Miloš Chaloupka, který zároveň vede na naší škole přírodovědný kroužek.

     Byli jsme svědky neformálně vedené besedy, kde jsme se zábavnou a poučnou formou dozvěděli spoustu zajímavých informací ze života divokých hus. Během vypravování jsme využili i interaktivní tabuli, kde byly nejen doprovodné fotografie. Zhlédli jsme i krátký film o tom, jak se nejen nandavají husám „límečky“ na krk, ale i „batůžky s vysílačem“ na záda. České límce mají barvu červenou a bílou.

   Děti ani nedutaly a se zájmem naslouchaly o dění v přírodě. Husy polní a běločelé při pastvě si sednou v zimě na pole a okusují zelené lístky či zbytky kukuřice vyhrabávají  i ze sněhu. U nás dosahují v hejnech 5 – 8 tisíc ptáků, v severských státech okolo 100 tisíc.

     Víte, jak se počítají husy ve volné přírodě? Vyfotí se a poté barevně označí tečkou podle druhu a spočítají. Zajímavý je i přílet hus. Nejdříve jedna přiletí na rybník a čeká na ostatní. Hejno letí v klínech, který se vlní a letí nepravidelně, to platí u hus severských, husy velké mají tvar uspořádaný.

     Pan Závora se rozpovídal o pozorování husy důvěrně nazvané Pepina, která je nejen okroužkována límečkem na krku s číslem a písmenem, ale je též vybavena batůžkem, podle něhož přes satelitní přijímač můžeme přesně určit její  zeměpisnou polohu. Poslední její sledovaná trasa byla: Třebíč – Třeboň, České Budějovice – Morava – Rakousko – Bratislava – Rumunsko, oblast Banátu. Máme slíbeno, že každý měsíc budeme pravidelně informováni o dalším letu Pepiny pomocí mapy.

     Na samý závěr besedy jsme si prohlédli  dva dalekohledy – velký i menší. Pro všechny ostatní zájemce o ptactvo pouze připomeneme internetovou adresu, kde se dozvíte mnohem více.  Jedná se o Birds. cz   Děti dostaly za pozorný poslech drobné sladkosti od obou milovníků přírody a obrázky ptáků. Věříme, že právě takové besedy pomohou vzbudit v žácích zájem o přírodu a rozšíří jejich znalosti v prvouce. Zároveň přiložíme ruku k dílo a smontujeme v hodinách pracovních činností krmítka, která jsme dostali darem od Lesů ČR.

Text a foto: Vyučující ZŠ a MŠ Žimutice

 

 

 

 

.

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.zimutice.cz

Registrujte se zde

jihocesky kraj-barevne.jpg

Projekt „Oprava fasády ZŠ a MŠ Žimutice„ byl v roce 2020 podpořen z Programu obnovy venkova Jihočeského kraje částkou 230 000 Kč.

Projekt "Zateplení obchodu v Žimuticích" byl v roce 2020 podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje částkou 215 000 Kč. 

Projekt "Oprava povrchu místní komunikace 11c Žimutice - na Korákov, k.ú. Žimutice" byl v roce 2020 podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje. 

Projekt „Oprava místní komunikace Třitim“ je podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje

Projekt „Oprava prodejny v Žimuticích“ je podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje

Projekt „Pořízení dopravního automobilu pro jednotku sboru dobrovolných hasičů obce - Žimutice“ je podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje

 

 

 


jihocesky kraj-barevne.jpg


www.portal.gov.cz


www.epusa.cz


www.ochranaobyvatel.cz

Vyhledat v textu

22. 1. Slavomír

Zítra: Zdeněk

Oranžový rok

Generálním partnerem Oranžového roku je Jaderná elektrárna Temelín

www.cez.cz

logo Temelín skupina čež.png

Obec Žimutice děkuje Jaderné elektrárně Temelín Skupiny ČEZ za partnerství v projektu Oranžový rok 2020

Obec Žimutice děkuje Jaderné elektrárně Temelín Skupiny ČEZ za partnerství projektu rozsvěcení vánočního stromu v roce 2020.

 image001.jpg

Nadace ČEZ

Od Nadace ČEZ obec obdržela v roce 2019 finanční příspěvek ve výši 130 000 Kč na akci „Vybavení učebny a šatny MŠ a ZŠ Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela v roce 2017 finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Dodávka a montáž sportovního povrchu a vybavení sportovního sálu“

Od Nadace ČEZ Obec Žimutice obdržela finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Oprava budovy ZŠ a MŠ Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Bezdrátový rozhlas Obce Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela finanční příspěvek ve výši 200 000 Kč na vybudování bezbariérového a bezpečného vstupu k víceúčelovému hřišti v Žimuticích.

www.nadacecez.cz
logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png.png

Diskusní fórum

příspěvků: 14

Návštěvnost stránek

164996
zimutice_foot.png