Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20
Svoz velkorozměrového a nebezpečného odpadu
21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura - nemazat > Škola a školka > Co jsme prožili > škola 2013 > Beseda s ornitologem 2013

Beseda s ornitologem

 

  V úterý 15. ledna 2013 v dopoledních hodinách  nás navštívili známí amatérští ornitologové - pan Jaroslav Závora a Miloš Chaloupka, který zároveň vede na naší škole přírodovědný kroužek.

     Byli jsme svědky neformálně vedené besedy, kde jsme se zábavnou a poučnou formou dozvěděli spoustu zajímavých informací ze života divokých hus. Během vypravování jsme využili i interaktivní tabuli, kde byly nejen doprovodné fotografie. Zhlédli jsme i krátký film o tom, jak se nejen nandavají husám „límečky“ na krk, ale i „batůžky s vysílačem“ na záda. České límce mají barvu červenou a bílou.

   Děti ani nedutaly a se zájmem naslouchaly o dění v přírodě. Husy polní a běločelé při pastvě si sednou v zimě na pole a okusují zelené lístky či zbytky kukuřice vyhrabávají  i ze sněhu. U nás dosahují v hejnech 5 – 8 tisíc ptáků, v severských státech okolo 100 tisíc.

     Víte, jak se počítají husy ve volné přírodě? Vyfotí se a poté barevně označí tečkou podle druhu a spočítají. Zajímavý je i přílet hus. Nejdříve jedna přiletí na rybník a čeká na ostatní. Hejno letí v klínech, který se vlní a letí nepravidelně, to platí u hus severských, husy velké mají tvar uspořádaný.

     Pan Závora se rozpovídal o pozorování husy důvěrně nazvané Pepina, která je nejen okroužkována límečkem na krku s číslem a písmenem, ale je též vybavena batůžkem, podle něhož přes satelitní přijímač můžeme přesně určit její  zeměpisnou polohu. Poslední její sledovaná trasa byla: Třebíč – Třeboň, České Budějovice – Morava – Rakousko – Bratislava – Rumunsko, oblast Banátu. Máme slíbeno, že každý měsíc budeme pravidelně informováni o dalším letu Pepiny pomocí mapy.

     Na samý závěr besedy jsme si prohlédli  dva dalekohledy – velký i menší. Pro všechny ostatní zájemce o ptactvo pouze připomeneme internetovou adresu, kde se dozvíte mnohem více.  Jedná se o Birds. cz   Děti dostaly za pozorný poslech drobné sladkosti od obou milovníků přírody a obrázky ptáků. Věříme, že právě takové besedy pomohou vzbudit v žácích zájem o přírodu a rozšíří jejich znalosti v prvouce. Zároveň přiložíme ruku k dílo a smontujeme v hodinách pracovních činností krmítka, která jsme dostali darem od Lesů ČR.

Text a foto: Vyučující ZŠ a MŠ Žimutice

 

 

 

 

.