Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11
Setkání žen
Setkání žen
12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25
Dětský den
26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura - nemazat > Škola a školka > Co jsme prožili > škola 2014 > Beseda - Zdravá 5

Beseda  Zdravá 5

     Ve středu 26. listopadu navštívila v dopoledních hodinách naši školku a školu v Žimuticích lektorka – paní Blanka Musilová z týmu Albert, aby nás seznámila se zásadami zdravé výživy.

Nejdříve ve školce převlečena za kuchařku si s dětmi na koberci povídala o tom, jaké jsou zdravé a nezdravé potraviny a co bychom měli jíst. Děti si ukazovaly jednotlivé obrázky a povídaly si o ovoci a zelenině, jak jim prospívá. Došlo také na vlastní ochutnávku. Zatímco děti ve školce měly besedu vedenou hravou formou, to školáci ve třídě již byli rozděleni do čtyř skupin a soutěžili o ceny.

Víte, proč je v názvu uvedena 5? Číslo udává počet jídel, které bychom měli sníst během dne. A jakou roli má snídaně? Je velice důležitá pro příjem energie na celý den, též pomáhá soustředit se při práci ve škole.

A nyní již k vlastním soutěžím. Každý, kdo v týmu odpověděl správně, byl odměněn papírovým penízem – tzv. pěťákem, který se vhodil do kasičky a jejich počet byl důležitý pro vlastní závěrečné vyhodnocení.

Skupiny byly barevně označeny podle kasiček – modří, červení, žlutí a fialoví.

Za prvé se všichni seznámili s potravinovou pyramidou, poté nastala ochutnávka zeleniny a ovoce se zavřenýma očima, kdy chuť rozhodla, o jaký druh se jedná. Další soutěží bylo sestavení makety pyramidy, nezáleželo na čase, ale správnosti. Následovalo povídání o nápojích. Třeba mléko se nepovažuje z pohledu výživy za nápoj, a tak bychom jej neměli pít na žízeň. Na samém závěru si žáci sestavovali na talířku z částí ovoce a zeleniny postavičky nebo zajímavé obrázky. Sami pak hodnotili své kamarády.

Vítězové obdrželi drobné dárky, ale nikdo neodešel s prázdnou. Už se všichni těšíme na další podobné akce, kde se dozvíme spoustu zajímavých věcí.

 

.