Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11
Setkání žen
Setkání žen
12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25
Dětský den
26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura - nemazat > Škola a školka > Co jsme prožili > Škola 2015 > Beseda - zdravá 5-1

Beseda - zdravá 5

V úterý 24. listopadu 2015 navštívila v dopoledních hodinách naši školku a školu v Žimuticích lektorka – paní Monika Sádlová z týmu Albert, aby nás seznámila se zásadami zdravé výživy.

Víte, proč je v názvu uvedena 5? Číslo udává počet jídel, které bychom měli sníst během dne. A jakou roli má snídaně? Je velice důležitá pro příjem energie na celý den, též pomáhá soustředit se při práci ve škole.

Žáci byli rozděleni do skupin a seznámili se s pravidly her.

A nyní již k vlastním soutěžím. Každý, kdo v týmu odpověděl správně, byl odměněn papírovým penízem – tzv. pěťákem, který se vhodil do kasičky a jejich počet byl důležitý pro vlastní závěrečné vyhodnocení.

Skupiny byly barevně označeny podle kasiček – modří, červení, žlutí a fialoví.

Povídali jsme si o důležitosti snídaně, kdy je tělo nastartováno na celý den. Do hodiny od vstávání bychom se měli totiž nasnídat. Jinak tělo hladoví a bere si živiny ze zásob. Byli jsme seznámeni s potravinovým talířem. Dopoledne si dáme ovoce, odpoledne zeleninu, bílkoviny, mléčné výrobky, maso, luštěniny, oříšky.

Další soutěží bylo pomocí smyslu – chutě – poznávat se zavřenýma očima ovoce a zeleninu. Co se týká pitného režimu, děti by měly denně vypít 5 – 6 hrnečků tekutin. Při sportu a v horku dvojnásob.

Dále jsme řadili druhy nápojů podle toho, jak jsou zdravé.

Víte například, že:

1,5 l coly má 32 kostek cukru, 100% ovocný džus obsahuje 27 kostek, limonády 29 a voda se šťávou 2. Pouze čistá voda žádnou.

Pokračovali jsme hádankami – uhádnout potravinu podle složení na etiketě, zdravou a nezdravou.

Na samém závěru si žáci sestavovali na talířku z částí ovoce a zeleniny postavičky nebo zajímavé obrázky.

Vítězové obdrželi drobné dárky, ale nikdo neodešel s prázdnou.

Poté se školáci rozloučili a paní lektorka ve školce byla převlečena za kuchařku, kde si s dětmi povídala o tom, jaké jsou zdravé a nezdravé potraviny a co bychom měli jíst. Děti si ukazovaly jednotlivé obrázky a povídaly si o ovoci a zelenině, jak jim prospívá. Došlo také na vlastní ochutnávku. Děti ve školce měly besedu vedenou hravou formou.

Všichni se již těšíme na další podobné akce, kde se dozvíme spoustu zajímavých věcí.

 

Text a foto: Milena Mikesková a Dana Ryšlavá – vyučující ZŠ a MŠ Žimutice