Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura - nemazat > Škola a školka > Co jsme prožili > škola 2014 > Návštěva soukromé farmy

Návštěva soukromé farmy

V pátek 19. září 2014 čekalo žáky naší malotřídní školy milé překvapení – exkurze na soukromou farmu nedaleko Žimutic, kde hospodaří manželé Čecháčkovi. V 9 hodin jsme vyrazili pěšky společně s panem ornitologem Milošem Chaloupkou, který vede pro žáky 4. a 5. ročníku přírodovědný kroužek. Vybaveni dalekohledy jsme cestou pozorovali ptactvo ve vzduchu i na blízkém rybníku.

Poté již nastala vlastní prohlídka zemědělské techniky a hospodářských zvířat. Chlapce i děvčata zaujaly nejen traktory, do kterých mohli vylézt a podívat se na palubní desku ze sedačky, ale hlavně velké množství zvířat. Početně nejvíce bylo krav a býků, z toho jeden chovný plemenný, dále prasata, výběh s daňky. Dále jsme spatřili pestrobarevné pávy, kachny, domácí běžné drůbeže bylo nepočítaně. Velkým „mazlíkem“ dětí se stala kolie Ajka nebo černá kočka, která šla z náruče do náruče.

Abychom nezapomněli na výuku, počítali jsme jednotlivá zvířátka, měřili velikost kola u traktoru, zopakovali si prvouku v praxi a určovali znaky u vybraných živočišných druhů.

Vyměřený čas uběhl velice rychle a museli jsme se, ač neradi, vrátit do budovy školy. Ještě, že paní kuchařka přichystala k obědu řízek s bramborovou kaší, a tak mohly paní učitelky zvýšit rychlost pochodu a nalákat chuťové pohárky.

Ještě jednou chceme poděkovat za pozvání. Žáci si uvědomili, že práce v zemědělství je namáhavá, víkendy, svátky, stále se člověk musí o zvířata postarat. A hlavně musí mít k nim vztah, jinak to nejde.