Drobečková navigace

Obec Žimutice > Škola a školka > Co jsme prožili > škola 2011 > Oslava svatého Martina - 2011

Oslava svatého Martina - 2011

Jako každý rok, i tentokrát, jsme se zapojili od oslav svátku svatého Martina, který máme spojen s lampionovým průvodem. Okolo půl páté v podvečer se ve čtvrtek 10. listopadu začaly shromažďovat skupinky lidí s dětmi před budovou školy s lampiony v rukou a celí natěšení čekaly na zahájení.

Nejdříve následovalo krátké povídání  o postavě světce – svatého Martina, který ve 4.století jednou v zimě, když projížděl jako voják na bílém koni městskou branou, potkal chladem se třesoucího žebráka. Martin neměl u sebe nic, než svůj červený vojenský plášť. Rozťal ho svým mečem a polovinu žebrákovi daroval. Rozdělil se s ním o teplo. Následující noc měl vidění, že oním žebrákem byl Ježíš. Po odchodu od vojska žil jako poustevník a později byl zvolen biskupem. Po smrti byl prohlášen za svatého.

Právě symbol rozdělení a podarování se s druhým jsme ukázali na tzv.martinských rohlících, kterými všichni přítomní byli obdarováni. Rohlíčky plněné převážně mákem či povidly jsou zahnuté do tvaru podkovy – to proto, že Martin jezdil na koni. Toto pečivo dostávala čeleď od hospodyně, když odcházela ze služby. Krajově se jim říkalo martiny, roháče či zahýbáky.

Nejen tato pochoutka byla připravena pro malé i velké, pro zahřátí se každý mohl posilnit teplým nápojem. To se již nachýlil čas a bylo možné vyrazit s celým lampionovým průvodem na cestu obcí Žimutice směr Hrůšov a zpět. A bylo nás opravdu hodně, počasí přálo a některé děti se po návratu ke škole ani nechtěly rozejít do svých domovů.

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.zimutice.cz

Registrujte se zde

jihocesky kraj-barevne.jpg

Projekt „Oprava fasády ZŠ a MŠ Žimutice„ byl v roce 2020 podpořen z Programu obnovy venkova Jihočeského kraje částkou 230 000 Kč.

Projekt "Zateplení obchodu v Žimuticích" byl v roce 2020 podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje částkou 215 000 Kč. 

Projekt "Oprava povrchu místní komunikace 11c Žimutice - na Korákov, k.ú. Žimutice" byl v roce 2020 podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje. 

Projekt „Oprava místní komunikace Třitim“ je podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje

Projekt „Oprava prodejny v Žimuticích“ je podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje

Projekt „Pořízení dopravního automobilu pro jednotku sboru dobrovolných hasičů obce - Žimutice“ je podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje

 

 

 


jihocesky kraj-barevne.jpg


www.portal.gov.cz


www.epusa.cz


www.ochranaobyvatel.cz

Vyhledat v textu

15. 1. Alice

Zítra: Ctirad

Oranžový rok

Generálním partnerem Oranžového roku je Jaderná elektrárna Temelín

www.cez.cz

logo Temelín skupina čež.png

Obec Žimutice děkuje Jaderné elektrárně Temelín Skupiny ČEZ za partnerství v projektu Oranžový rok 2020

Obec Žimutice děkuje Jaderné elektrárně Temelín Skupiny ČEZ za partnerství projektu rozsvěcení vánočního stromu v roce 2020.

 image001.jpg

Nadace ČEZ

Od Nadace ČEZ obec obdržela v roce 2019 finanční příspěvek ve výši 130 000 Kč na akci „Vybavení učebny a šatny MŠ a ZŠ Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela v roce 2017 finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Dodávka a montáž sportovního povrchu a vybavení sportovního sálu“

Od Nadace ČEZ Obec Žimutice obdržela finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Oprava budovy ZŠ a MŠ Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Bezdrátový rozhlas Obce Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela finanční příspěvek ve výši 200 000 Kč na vybudování bezbariérového a bezpečného vstupu k víceúčelovému hřišti v Žimuticích.

www.nadacecez.cz
logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png.png

Diskusní fórum

příspěvků: 13

Návštěvnost stránek

164790
zimutice_foot.png