Drobečková navigace

Obec Žimutice > Škola a školka > Co jsme prožili > škola 2012 > Vítání ptačího zpěvu - 2012

Vítání ptačího zpěvu - 2012

 

Ve středu 9. května 2012 po 9. hodině se naše škola zapojila v rámci enviromentální výchovy do zajímavé akce  – Vítání ptačího zpěvu. Společně s panem amatérským ornitologem M. Chaloupkou se žáci 1. -5. ročníku dozvěděli spoustu informací. První víkend v květnu se totiž nese ve znamení Světového dne ptačího zpěvu. Mezinárodní společnost BirdLife International a Česká ornitologická společnost, která se od roku 1992 též k této zajímavé akci přidala, se zaměří na pozorování a sčítání ptáků.

Na hrázi  Žimutického rybníka jsme společně s pomocí binokulárních a stativových monokulárních dalekohledů pozorovali nejen okolní ptactvo na nedalekém poli, ale hlavně pohybující se na hladině a v blízkých rákosinách . To ovšem nebylo vše. Do přichystané sítě se chytili dva ptáci – vrabec polní a sojka obecná. Bohužel, vrabec při manipulaci se sítí uletěl. Prý se tak někdy přihodí, že pták vyklouzne. Víte třeba, že nikdy nesmíme vytahovat ptáka ze sítě mokrýma rukama, neboť  bychom mu nechtěně vytrhali peří? A ptáci by neměli být chyceni v síti déle než hodinu? Poté jsme byli svědky kroužkování, měření, vážení a vrácení do volné přírody sojky obecné. Udivila nás nejen její velká velikost, modrá barva pírek, které si myslivci dávají za klobouk, ale i informace, že sojka byla lovný pták a vařila se z ní výborná polévka. Odtud pochází známá dětská melodická píseň Vařil táta sojku.

Celkově jsme napočítali 47 jedinců, z 19 ptačích druhů.

Spatřili jsme vedle sojky a vrabce například konipase bílého, strnada obecného, budníčka menšího a většího, kosa černého, špačka obecného, kukačku obecnou, bažanta obecného či vránu černou.

U rybníka jsme viděli 3 kachny divoké, 2 lysky černé, jednu potápku roháče, 5 racků chechtavých, 5 jiřiček obecných a 10 vlaštovek obecných.

Všichni se těšíme na další společné akce, kde budeme blíže poznávat naši živou přírodu.

 

 

 

.

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.zimutice.cz

Registrujte se zde

jihocesky kraj-barevne.jpg

Projekt „Oprava fasády ZŠ a MŠ Žimutice„ byl v roce 2020 podpořen z Programu obnovy venkova Jihočeského kraje částkou 230 000 Kč.

Projekt "Zateplení obchodu v Žimuticích" byl v roce 2020 podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje částkou 215 000 Kč. 

Projekt "Oprava povrchu místní komunikace 11c Žimutice - na Korákov, k.ú. Žimutice" byl v roce 2020 podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje. 

Projekt „Oprava místní komunikace Třitim“ je podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje

Projekt „Oprava prodejny v Žimuticích“ je podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje

Projekt „Pořízení dopravního automobilu pro jednotku sboru dobrovolných hasičů obce - Žimutice“ je podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje

 

 

 


jihocesky kraj-barevne.jpg


www.portal.gov.cz


www.epusa.cz


www.ochranaobyvatel.cz

Vyhledat v textu

25. 2. Liliana

Zítra: Dorota

Oranžový rok

Generálním partnerem Oranžového roku je Jaderná elektrárna Temelín

www.cez.cz

logo Temelín skupina čež.png

Obec Žimutice děkuje Jaderné elektrárně Temelín Skupiny ČEZ za partnerství v projektu Oranžový rok 2020

Obec Žimutice děkuje Jaderné elektrárně Temelín Skupiny ČEZ za partnerství projektu rozsvěcení vánočního stromu v roce 2020.

 image001.jpg

Nadace ČEZ

Od Nadace ČEZ obec obdržela v roce 2019 finanční příspěvek ve výši 130 000 Kč na akci „Vybavení učebny a šatny MŠ a ZŠ Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela v roce 2017 finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Dodávka a montáž sportovního povrchu a vybavení sportovního sálu“

Od Nadace ČEZ Obec Žimutice obdržela finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Oprava budovy ZŠ a MŠ Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Bezdrátový rozhlas Obce Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela finanční příspěvek ve výši 200 000 Kč na vybudování bezbariérového a bezpečného vstupu k víceúčelovému hřišti v Žimuticích.

www.nadacecez.cz
logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png.png

Diskusní fórum

příspěvků: 13

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Návštěvnost stránek

166458
zimutice_foot.png