Drobečková navigace

Obec Žimutice > Škola a školka > Co jsme prožili > Škola 2015 > Vítání ptačího zpěvu 2015

Vítání ptačího zpěvu 2015

V úterý 5. května 2015 po 9. hodině se naše škola opětovně zapojila v rámci environmentální výchovy do zajímavé akce – Vítání ptačího zpěvu. Společně s amatérským ornitologem panem Milošem Chaloupkou se žáci 1. -5. ročníku dozvěděli spoustu informací. První víkend v květnu se totiž nese ve znamení Světového dne ptačího zpěvu. Mezinárodní společnost BirdLife International a Česká ornitologická společnost, která se od roku 1992 též k této zajímavé akci přidala, se zaměří na pozorování a sčítání ptáků.

I letošní rok jsme pozorovali ptactvo nedaleko místního kostela v Žimuticích. V zákrutě Žimutického rybníka byla natažena síť, do které se bohužel nechytil žádný opeřenec. Nedaleko odtud byl rozestavěn stativový dalekohled na pozorování vodní hladiny. Prvně jsme se též zaměřili na zkoumání průhlednosti vody pomocí zajímavé pomůcky – tzv. Secchiho /čti sekkiho/ desky. Jedná se o čistě bílý, kruhový disk o průměru 30 cm pro měření slané mořské vody, pro sladkou vodu se používá disk o průměru 20 cm rozdělený na černé a bílé kvadranty. Deska je upevněna na tyč nebo provázek a noří se pomalu do vody. Poté se přečte naměřená hodnota průhlednosti vody v cm. My jsme naměřeli 50 cm, což je málo pro vodní ptáky, aby si zajistili dostatek potravy.

Při pozorování jsme zahlédli asi 13 druhů ptáků, celkem na 40 jedinců. Na rybníce plavala kachna divoká, nad hlavami nám přelétli racek chechtavý a vlaštovka obecná. Čas v přírodě rychle utekl.

Jako dárek obdrželi všímaví žáci různé časopisy z oblasti ptačí říše a magnetky s ptákem roku 2015 – potápkou černokrkou. Každý dostal na památku obrázek s různými zvířátky a drobný pamlsek.

Všichni se těšíme na další společné akce, kde budeme blíže poznávat naši živou přírodu.

Text a foto: vyučující ZŠ a MŠ Žimutice

Vyhledat v textu

16. 10. Havel

Zítra: Hedvika

Oranžový rok

Generálním partnerem Oranžového roku je Jaderná elektrárna Temelín

www.cez.cz

logo Temelín skupina čež.png

Obec Žimutice děkuje Jaderné elektrárně Temelín Skupiny ČEZ za partnerství v projektu Oranžový rok 2019

 image001.jpg

Nadace ČEZ

Od Nadace ČEZ obec obdržela v roce 2017 finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Dodávka a montáž sportovního povrchu a vybavení sportovního sálu“

Od Nadace ČEZ Obec Žimutice obdržela finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Oprava budovy ZŠ a MŠ Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Bezdrátový rozhlas Obce Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela finanční příspěvek ve výši 200 000 Kč na vybudování bezbariérového a bezpečného vstupu k víceúčelovému hřišti v Žimuticích.

www.nadacecez.cz
logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png.png

Diskusní fórum

příspěvků: 13

Návštěvnost stránek

148116
zimutice_foot.png