Drobečková navigace

Obec Žimutice > Škola a školka > Co jsme prožili > Škola 2017 > Vítání ptačího zpěvu 2017

Vítání ptačího zpěvu 2017

 

Ve středu 17. května v 9 hodin se naše škola opětovně zapojila v rámci environmentální výchovy do zajímavé akce – Vítání ptačího zpěvu. Společně s amatérským ornitologem panem Milošem Chaloupkou se žáci 1. -5. ročníku dozvěděli spoustu informací. První víkend v květnu se totiž nese ve znamení Světového dne ptačího zpěvu. Mezinárodní společnost BirdLife International a Česká ornitologická společnost, která se od roku 1992 též k této zajímavé akci přidala, se zaměří na pozorování a sčítání ptáků.

I letošní rok jsme pozorovali ptactvo nedaleko školní budovy v Žimuticích. V blízkosti pole byla natažena síť, do které se chytili tři opeřenci. Nedaleko odtud na cestě byl rozestavěn stativový dalekohled na pozorování ukázky vycpaniny sojky obecné, která byla zavěšena na plotě. Též jsme poslouchali se zavřenýma očima zpěv okolního ptactva.

Pan ornitolog nám ukázal, jak se ptáci kroužkují – existují předepsané typy kroužků pro jednotlivé druhy ptáků pro rok 2017, které určila Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze a jsou označeny tiskacími písmeny. Dále zapisoval pohlaví, váhu, míry a vše pečlivě zaznamenal.

Při pozorování jsme zahlédli a slyšeli asi 11 druhů ptáků, celkem minimálně 39 jedinců. Například: hrdlička zahradní, vrabec domácí, vrabec polní, kos černý, vlaštovka obecná aj. Do sítě se chytila pěnice hnědokřídlá - sameček, rehek domácí – samička, sýkora koňadra – letošní mládě, nejmenší, avšak největší bojovník. Čas v přírodě rychle utekl. V letošním roce se Vítání ptačího zpěvu zúčastnili nejen žáci, paní učitelky, ale i dva rodiče, kterým se poutavý výklad a vlastní kroužkování též líbilo.

Jako dárek obdrželi žáci různé časopisy z oblasti ptačí říše a magnetky s ptákem roku 2017 – datlem černým. Každý dostal na památku pracovní sešitek k projektu Jaro ožívá, kde si vyluštíme různé tajenky, skrývačky a můžeme si ptáčky i vybarvit.

Všichni se těšíme na další společné akce, kde budeme blíže poznávat naši živou přírodu.

Text a foto: vyučující ZŠ a MŠ Žimutice

vítání ptačího zpěvu 2017 - 2.jpg

vítání ptačího zpěvu 2017 - 1.jpg

vítání ptačího zpěvu 2017.jpg

Vyhledat v textu

24. 8. Bartoloměj

Zítra: Radim

Oranžový rok

Generálním partnerem Oranžového roku je Jaderná elektrárna Temelín

www.cez.cz

logo Temelín skupina čež.png

Obec Žimutice děkuje Jaderné elektrárně Temelín skupině ČEZ za partnerství v projektu Oranžový rok 2018

 image001.jpg

Nadace ČEZ

Od Nadace ČEZ obec obdržela v roce 2017 finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Dodávka a montáž sportovního povrchu a vybavení sportovního sálu“

Od Nadace ČEZ Obec Žimutice obdržela finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Oprava budovy ZŠ a MŠ Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Bezdrátový rozhlas Obce Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela finanční příspěvek ve výši 200 000 Kč na vybudování bezbariérového a bezpečného vstupu k víceúčelovému hřišti v Žimuticích.

www.nadacecez.cz
logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png.png

Diskusní fórum

příspěvků: 13

Návštěvnost stránek

146393
zimutice_foot.png