Drobečková navigace

Obec Žimutice > Škola a školka > Co jsme prožili > Škola 2015 > Vlaštovky - kde sídlí štěstí

Vlaštovky - kde sídlí štěstí

    Ve středu 25.února 2015 navštívila naši malotřídní školu milá návštěva. Přivítali jsme jednak amatérského ornitologa Miloše Chaloupku, který již několik let u nás se zájmem vede přírodovědný kroužek a tentokrát si přivedl s sebou hosta – zoologa z Prácheňského muzea v Písku, pana doktora Jiřího Šebestiana.

Beseda byla zaměřena na život vlaštovky. Nejdříve jsme si povídali o vlaštovkách, poté kolovala mezi žáky plyšová hračka v podobě vlaštovky, která vydávala švitořivý zvuk a každý si ji samozřejmě vyzkoušel. Zajímavostí bylo, že je možné odchovat vlaštovky i v kuchyni v panelovém domě. Jak je to možné? V roce 2012 se v rodině Šebestianů jeden pár ubytoval přímo na okenním rámu. Vlaštovky si tu postavily hnízdo a odchovaly svá mláďata. Vše zaznamenávala kamera. Celý záznam bude sloužit k vědeckým účelům. Není třeba zdůrazňovat, že kuchyně musela být z hygienických důvodů denně vytírána.

    Vše jsme mohli vidět na interaktivní tabuli, společně s poutavým výkladem. Dozvěděli jsme se třeba, že vlaštovky posloužily i jako barometr počasí a své hnízdo použijí pouze dvakrát. Hnízdo staví samička, sameček shání materiál. U samečka je velice důležitý zpěv – označuje jím své teritorium. Mláďátka se i v kuchyni učila létat, aby společně s rodiči opustila dočasné ubytování.

     Beseda se nám velice líbila a těšíme se na další podobnou akci. Pan Chaloupka v závěru povídání rozdal všem dětem bonbony za pozornost a na památku každý obdržel několik obrázků se zvířátky.

 

 

 

 

 

.

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.zimutice.cz

Registrujte se zde

jihocesky kraj-barevne.jpg

Projekt „Oprava fasády ZŠ a MŠ Žimutice„ byl v roce 2020 podpořen z Programu obnovy venkova Jihočeského kraje částkou 230 000 Kč.

Projekt "Zateplení obchodu v Žimuticích" byl v roce 2020 podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje částkou 215 000 Kč. 

Projekt "Oprava povrchu místní komunikace 11c Žimutice - na Korákov, k.ú. Žimutice" byl v roce 2020 podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje. 

Projekt „Oprava místní komunikace Třitim“ je podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje

Projekt „Oprava prodejny v Žimuticích“ je podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje

Projekt „Pořízení dopravního automobilu pro jednotku sboru dobrovolných hasičů obce - Žimutice“ je podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje

 

 

 


jihocesky kraj-barevne.jpg


www.portal.gov.cz


www.epusa.cz


www.ochranaobyvatel.cz

Vyhledat v textu

20. 1. Ilona

Zítra: Běla

Oranžový rok

Generálním partnerem Oranžového roku je Jaderná elektrárna Temelín

www.cez.cz

logo Temelín skupina čež.png

Obec Žimutice děkuje Jaderné elektrárně Temelín Skupiny ČEZ za partnerství v projektu Oranžový rok 2020

Obec Žimutice děkuje Jaderné elektrárně Temelín Skupiny ČEZ za partnerství projektu rozsvěcení vánočního stromu v roce 2020.

 image001.jpg

Nadace ČEZ

Od Nadace ČEZ obec obdržela v roce 2019 finanční příspěvek ve výši 130 000 Kč na akci „Vybavení učebny a šatny MŠ a ZŠ Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela v roce 2017 finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Dodávka a montáž sportovního povrchu a vybavení sportovního sálu“

Od Nadace ČEZ Obec Žimutice obdržela finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Oprava budovy ZŠ a MŠ Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Bezdrátový rozhlas Obce Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela finanční příspěvek ve výši 200 000 Kč na vybudování bezbariérového a bezpečného vstupu k víceúčelovému hřišti v Žimuticích.

www.nadacecez.cz
logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png.png

Diskusní fórum

příspěvků: 14

Návštěvnost stránek

164925
zimutice_foot.png