Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20
Svoz velkorozměrového a nebezpečného odpadu
21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Co je nového - nepoužívat > Kultura > Kultura 2012 > Výstava hub 2012

Výstava hub 2012

 

 

     V sobotu 8. a neděli 9. října 2012 se konal v kulturním domě v Pořežanech druhý ročník výstavy hub, na které bylo vystaveno celkem 248 druhů vesměs z okolních lesů (pro srovnání, na největší mykologické výstavě v ČR, která se konala v Praze, bylo vystaveno 300 druhů). Také letos byla vystavena celá řada velice unikátních druhů. Poprvé v ČR byla vystavena velmi vzácná Krásnopórka chlupatá (Jahnoporus hartus). Raritou zde bylo vystavení všech tří druhů korálovců (Korálovec bukový, jedlový i ježatý). Za nejvzácnější sběry lze považovat: Krásnopórka chlupatá, Šamonie modrající, Různopórka pleťová, Bondarcovka horská, Hřib rubínový, Hřib dřevožijný, Korálovec ježatý, Lupénka suknovitá, Liška friesova, Bělozub osmahlý. Letošní ročník byl obohacen soutěží o nejvzácnější přinesenou houbu z řad návštěvníků.  Tu vyhrála V. Hessová, dále následovala E. Novotná, V. Kaska, F. Němec, L. Špinarová a F. Houška. Výstava byla doplněna barevnými fotografiemi chráněných a velmi vzácných hub.

      Největší zásluhu na uspořádání velmi úspěšné výstavy má mykolog Pavel Špiner, který je autorem či spoluautorem řady mykologických publikací, a který nasbíral základ celé výstavy. Po oba dva dny provázel početné návštěvníky, velmi odborně a ochotně odpovídal na všechny pokládané otázky. Velké poděkování za pomoc při přípravě výstavy také patří L. Kubíkové a V. Hessové. Obě se zasloužily o velice poutavou instalaci, kterou ocenili i zástupci Mykologického svazu z Českých Budějovic.

     Samozřejmě velký dík patří všem návštěvníkům naší výstavy, kteří svým dobrovolným vstupným přispěli na výzdobu právě rekonstruované návesní kapličky. V tomto roce mohli všichni návštěvníci zaznamenat své dojmy z výstavy v návštěvní knize. Ze všech padesáti zápisů vybíráme: „Velmi krásné a poučné. Připadáme si jako v pohádce a už se těšíme na třetí ročník. Houbám zdar!“ Ještě jednou děkujeme všem, kdo se na velice úspěšné výstavě podíleli a jak již bylo zmíněno, už se těšíme na třetí ročník.

 

 

 

.