Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29
Cirkus Josef Wertheim
30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oranžový rok > Oranžový rok 2021 > Žimutické slavnosti 2021

Žimutické slavnosti 2021

 

Bezmála čtyři stovky návštěvníků přilákaly v sobotu 7. srpna letošní 15. letní slavnosti v Žimuticích na Českobudějovicku. Akce, která vznikla prakticky současně s projektem Oranžového roku v okolí Jaderné elektrárny Temelín a je z jeho zdrojů i spolufinancována, patří mezi nejoblíbenější společenské akce v obci. Přesto její sobotní návštěvnost bude patřit k těm historicky nejvyšším.

       Pořadatelům přálo počasí a lidem po koronavirových omezeních zjevně chybí kulturní a společenské vyžití. „Dějiště oslav, prostranství u Žimutické hospody, se zaplnilo už před 14. hodinou, kdy byly slavnosti zahájeny. To v minulosti nebývalo běžné. Počasí je perfektní, takže můžeme být všichni spokojeni,“ pochvaloval si starosta Žimutic Zdeněk Šálený. A lidmi slušně zaplněný prostor mu dával za pravdu.

      O odpolední hudební program, doplněný o vystoupení Blaťáckého souboru Vlastiboř a ukázku hry na didgeridoo v podání Mirky Kabourkové z Dolního Bukovska, se postarala oblíbená jihočeská dechová kapela Keramička. Součástí programu byly projížďky na koních. Nechyběly pouťové atrakce pro nejmenší. Malý řetízkový kolotoč, střelnice, cukrová vata či nafukovací skákací hrad. A samozřejmě občerstvení.

       Tradice Žimutických oslav je však delší, než oněch zmiňovaných patnáct let. „Dříve se zde konala takzvaná Žimutická pouť. Kostel máme zasvěcen sv. Martinovi a v listopadu se už dětem na kolotoč moc nechce. Z toho důvodu se pouť konala v létě. A právě před patnácti lety jsme se rozhodli tuto akci přejmenovat na Žimutické slavnosti. Díky partnerství s Jadernou elektrárnou Temelín a příspěvků z nově vzniklého Oranžového roku Skupiny ČEZ si obec může dovolit velmi atraktivní program zvyšující kredit slavností a jejich návštěvnost," poznamenal starosta.

                                                          Petr Pokorný

 

slavnosti 2021.jpg