Drobečková navigace

Obec Žimutice > Informace občanům > Josef Kolář

Josef Kolář

      U příležitosti 70. výročí úmrtí Josefa Koláře uctil památku starosta obce Zdeněk Šálený u pomníku v Třitimi. Pan Josef Kolář padl 15. dubna 1945 v bojích u Dunkerque

Josef Kolář

 Josef Kolář se narodil 21. ledna 1925 v Dobšicích u Týna nad Vltavou. S rodiči bydlel v Třitimi a pracoval jako rolník. Josef Kolář vstoupil za války do služby ve vládním vojsku Protektorátu Čechy a Morava po dovršení 18. let v říjnu 1943. Byl přidělen k 7. praporu v Josefově. Jako téměř celé vládní vojsko byl i 7. prapor dne 24. května 1944 odeslán do severní Itálie. Řada českých vládních vojáků však opustila záhy po příchodu do Itálie své útvary a přidala se k osvobozeneckému hnutí. Josef Kolář patřil k osmnáctičlenné hlídce, která strážila elektrárnu ve městě Bordonetto a byla v noci 16. června 1944 údajně ve spánku přepadena a odvlečena bandity. Tak alespoň znělo hlášení velitele praporu, zaslané německému velitelství. Ve skutečnosti se však jednalo o dobrovolný odchod k partyzánům. Označení „přepadení, odvlečení“ se používalo záměrně, neboť v případě dezerce hrozil postih příbuzným dezertéra v protektorátu. Josef Kolář, jak se později potvrdilo, svůj odchod k partyzánům předem naplánoval a po příchodu k nim se spolu s ostatními zapojili do odboje. Josef Kolář byl členem oddílu Hak. Partyzánské akce oslabovaly německou italskou brannou moc. Postupně část českých vojáků přešla přes hranice do sousedního neutrálního Švýcarska, odkud byli diplomatickou cestou přepraveni do Francie a tam podali přihlášku do Československé zahraniční armády. Byli prezentováni v Amiens ve Francii, poté absolvovali základní výcvik u záložní tankové roty Československé samostatné obrněné brigády. Josef Kolář se stal příslušníkem oddílu kanónů a do pole odešel 27. října 1944. Československé jednotky byly nasazeny především do obranných bojů u Dunkerque. Tam také na samém konci války dne 15. dubna 1945 dvacetiletý Josef Kolář spolu se 40 dalšími vojáky padl. Pochován byl na obecním hřbitově v městečku Bourbourg. Dodatečně byl vyznamenán Československou medailí za chrabrost in memoriam. Josef Kolář svým útěkem od jednotky, zapojením do partyzánské činnosti a vstupem do československé zahraniční armády dokázal jednoznačně své vlastenectví. Za svobodu naší vlasti zaplatil dokonce cenu nejvyšší.

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.zimutice.cz

Registrujte se zde

jihocesky kraj-barevne.jpg

Projekt „Oprava fasády ZŠ a MŠ Žimutice„ byl v roce 2020 podpořen z Programu obnovy venkova Jihočeského kraje částkou 230 000 Kč.

Projekt "Zateplení obchodu v Žimuticích" byl v roce 2020 podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje částkou 215 000 Kč. 

Projekt "Oprava povrchu místní komunikace 11c Žimutice - na Korákov, k.ú. Žimutice" byl v roce 2020 podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje. 

Projekt „Oprava místní komunikace Třitim“ je podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje

Projekt „Oprava prodejny v Žimuticích“ je podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje

Projekt „Pořízení dopravního automobilu pro jednotku sboru dobrovolných hasičů obce - Žimutice“ je podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje

 

 

 


jihocesky kraj-barevne.jpg


www.portal.gov.cz


www.epusa.cz


www.ochranaobyvatel.cz

Vyhledat v textu

20. 1. Ilona

Zítra: Běla

Oranžový rok

Generálním partnerem Oranžového roku je Jaderná elektrárna Temelín

www.cez.cz

logo Temelín skupina čež.png

Obec Žimutice děkuje Jaderné elektrárně Temelín Skupiny ČEZ za partnerství v projektu Oranžový rok 2020

Obec Žimutice děkuje Jaderné elektrárně Temelín Skupiny ČEZ za partnerství projektu rozsvěcení vánočního stromu v roce 2020.

 image001.jpg

Nadace ČEZ

Od Nadace ČEZ obec obdržela v roce 2019 finanční příspěvek ve výši 130 000 Kč na akci „Vybavení učebny a šatny MŠ a ZŠ Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela v roce 2017 finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Dodávka a montáž sportovního povrchu a vybavení sportovního sálu“

Od Nadace ČEZ Obec Žimutice obdržela finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Oprava budovy ZŠ a MŠ Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela finanční příspěvek ve výši 140 000 Kč na akci „Bezdrátový rozhlas Obce Žimutice“.

Od Nadace ČEZ obec obdržela finanční příspěvek ve výši 200 000 Kč na vybudování bezbariérového a bezpečného vstupu k víceúčelovému hřišti v Žimuticích.

www.nadacecez.cz
logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png.png

Diskusní fórum

příspěvků: 14

Návštěvnost stránek

164925
zimutice_foot.png