Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11
Setkání žen
Setkání žen
12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25
Dětský den
26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Co je nového - nepoužívat > Kultura

Kultura

 

 • Obec Žimutice realizovala v listopadu 2020 výsadbu 96 ks ovocných stromů podél místní komunikace Žimutice – Korákov a místní komunikace na Hvížďalku v Pořežanech. Na rok 2021 je plánovaná výsadba aleje z ovocných stromů podél místní komunikace do Krakovčic.

rozloučení s létem 2020.jpg

SCHPRPOL120082514380.jpg

SCHPRPOL120082514390.jpg

SCHPRPOL120082514391.jpg

žimutické slavnosti 2020.jpg

Masopustní průvod Smilovice 2020

Únor je ve znamení masopustních rejů. V Pořežanech jsme jej oslavili maškarním průvodem. Masek se sešlo nad očekávání hodně.

V doprovodu harmonikáře Ervína pěknou písničkou a tanečkem jsme potěšili většinu obyvatel Pořežan. Průvod končil v kulturním domě, kde na malé masky čekala sladká odměna. Dospělí se s dobrým pocitem, že se akce povedla, bavili až do noci. Děkujeme všem maskám za účast a obyvatelům Pořežan za pohoštění. Těšíme se, že masopustní rej se stane u nás tradicí. OV

Dětský maškarní karneval 2020

rozsvícení stromku 2019.jpg

Pohádkový les 2019

50.výročí založení fotbalu

SCHPRPOL119072317520.jpg

SKM_C36819061406220.jpg

dětský den 20190001.jpg

setkání žen 20190001.jpg

Slet čarodenic0001.jpg

Hasičský ples Žimutice 2019.jpg

 • V sobotu 16. února 2019 se konal v Žimuticích tradiční dětský maškarní karneval. V doprovodu maminek, tatínků, babiček a dědečků přišlo mnoho dětí převlečených do krásných masek. Veselé odpoledne plné her, soutěží a tanců provázel moderátor Radek Barbulák. Každé dítko v masce dostalo Kinder vajíčko. Dvě nejlepší masky a nejlepší tanečnice obdržely dort. Maškarní karneval se vydařil a pořadatelé děkují všem za účast a příjemnou atmosféru.

Maškarní karneval Žimutice 2019.jpg

Rozsvícení vánočního stromu v Soběticích

1. 12. 2018 pořádali hasiči se Sobětic ve spolupráci s Obcí Žimutice již tradiční slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Všichni přítomní si užívali slavnostní atmosféru a společně s dětmi zazpívali koledy, které doprovázel Štěpán Bárta na saxofon. Andělská návštěva s čertem přinesla dětem balíček sladkostí a ovoce. Všichni si poté pochutnali na vánočním cukroví, sušeném ovoci, teplém čaji i tradičním svařáku.

Partnerem rozsvícení vánočního stromu v Žimuticích

logo Temelín skupina čež.png

8. prosince pořádala Obec Žimutice pro děti Mikulášskou besídku. Odpolednem provázel Radek Barbulák. Pro děti bylo připraveno mnoho soutěží a písniček. Závěr besídky navštívil Mikuláš, anděl i čerti. Každý si odnesl balíček plný dobrot.

Mikulášská besídka 20180001.jpg

3. listopadu pořádala Obec Žimutice ve spolupráci s okolními obcemi tradiční setkání důchodců, které se tentokrát konalo v pohostinství v Žimuticích. Všechny přítomné přivítal starosta Obce Žimutice pan Zdeněk Šálený. Žáci mateřské a základní školy ze Žimutic si připravili krátké pásmo básniček a písniček. K tanci i poslechu hrála dechová kapela Ševětínka. Doufáme, že se všem účastníkům toto setkání líbilo a věříme, že dojde k dohodě mezi obcemi Bečice, Dobšice, Hartmanice, Modrá Hůrka, Horní Kněžeklady a Žimutice a i v tomto volebním období se budeme nadále setkávat.

setkání důchodců 2018.jpg

pozvánka na výstavu hub0001.jpg

SKM_C224e18072707090_0001.jpg

Divodlo Smilovice0001.jpg

 • V sobotu 2. června pořádala Obec Žimutice ve spolupráci s místními dobrovolnými hasiči na víceúčelovém hřišti v Žimuticích Dětský den. Pro děti bylo připraveno mnoho stanovišť plných soutěží a sportu. Děti sbíraly razítka na kartičky, které poté vyměnily za sladký balíček. Dále pro děti byl připraven skákací hrad, jízda na motokárách a svést se mohly také na koních. Vrcholem dětského dne bylo divadelní pohádka BAJAJA v podání Víti Maršíka. Představení plné smíchu, moudra, originálních písní, potěšilo srdce nejen dětí, ale i všech dospělých. Po divadelním představení předvedla jednotka SDH Žimutice zásah na hořící automobil a na závěr si všichni mohli zařádit v pěně, kterou připravili hasiči z Dolního Bukovska. Věřím, že všem se dětský den líbil a odcházeli spokojeni. Děkuji všem, kteří se aktivně podíleli na přípravě a organizaci dětského dne.

dětský den2018.jpg

 • 10. února 2018 pořádali místní občané ze Smilovic masopustní průvod obcí. Zástupce masek požádal starostu obce o povolení provedení masopustní koledy. Povolení jim bylo uděleno pod podmínkou, že se budou slušně chovat a všechny rozveselovat. Poté masky začaly obcházet obec. Masky doprovázela Týnská čtyřka. Veselí bylo zakončeno v místním pohostinství.
 • 10. února pořádala Obec Žimutice v místním pohostinství maškarní karneval pro děti. Odpolednem provázel Radek Barbulák, který měl pro děti připraveny soutěže o sladké ceny a dětskou diskotéku. Tři nejhezčí masky obdržely dort.

pozvánka dětský maškarní 2018.jpg

Pořežany přednáška 2017.jpg

pozvánka na výstavu hub 20170001.jpg

slavnosti 2017_0001[1].jpg

 • 24. června 2017 se ve večerních hodinách za velmi příjemného počasí na návsi v Pořežanech konalo již čtvrté divadelní představení. Tentokrát divadelní spolek J. K. Tyla z Českých Budějovic zahrál komedii „PAPÁ, že se nestydíš“. Poděkování patří rodině Josefa Hajného za organizaci tohoto představení.

dětský den 2017[1].jpg

 • 29. dubna 2017 pořádala Obec jednodenní zájezd do Termálních lázní v Německu. Tentokrát jsme jeli největším možným autobusem pro 65 lidí, který se velmi rychle zaplnil zájemci. Přestože nám cestu znepříjemňoval napadlý sníh, v Německu nás čekalo docela hezké počasí. Všichni si v lázních a teplé vodě krásně odpočinuli.
 • První dubnovou sobotu 2017 Obec Žimutice uspořádala pro občany obce návštěvu informačního centra Jaderné elektrárny Temelín. Návštěvy infocentra se zúčastnilo 32 občanů. V infocentru jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací o Jaderné elektrárně Temelín, její výstavbě a současnému provozu, shlédli 3D film o energetice. S velkým zájmem jsme si prohlédli vystavené modely znázorňující provoz elektrárny a výrobu elektrické energie. Poté se všichni mohli vyfotit v novém foto koutku v reaktorovém sále. Velký dík za všechny zúčastněné patří paní průvodkyni, že návštěva proběhla v takové příjemné atmosféře.

infocentrum JE Temelín 2017.jpg

 • 8. dubna Obec Žimutice pořádala pro děti a dospělé zajímavý výlet do ZOO Hluboká nad Vltavou. I když ZOO Hluboká patří svou rozlohou mezi ty menší, působí velmi útulně. Děti i dospělý si přišli na své, mohli vidět medvěda, vlky, hady, pavouky, vydry, ještěrky, plameňáky a spoustu dalších krásných zvířat.

Infocentrum Jaderné elektrárny Temelín a ZOO Hluboká nad Vltavou

 • Masopust Smilovice 2017

  Děkujeme všem maskám za hojnou účast na masopustu a všem spoluobčanům za vynikající pohoštění(Nejlepší masopustní koblihy tentokrát měla Jaruška Kolářová ml.)

  Cenu,,MAXI KREMROLI‘‘ za nejhezčí masku vyhrály včelky. Dále chceme poděkovat místnímu pohostinství za vynikající péči a muzikantům za skvělou muziku.

  Poděkování též starostovi obce za podporu a sponzorské dary.

  Byli jste skvělí - hlavně děti - díky vám všem - Smilovická chasa

 • V sobotu 4. března 2017 se od 14 hodin v KD Pořežany konal Maškarní karneval pro děti. Děti si užily odpoledne plné tance s hudbou, her a soutěží, za které obdržely sladkosti. V závěru byly vyhlášeny tři nejlepší masky. První cenu získala Barborka Augstenová jako čarodějnice. V průběhu odpoledních radovánek se moli děti, rodiče a prarodiče zdarma občerstvit. Foto ve fotogalerii. Stanislav Kaska
 • Foto z Mikulášské besídky a rozsvícení vánočního stromku z Pořežan - ve fotogalerii.
 • Mikulášská besídka 2016.jpg
 • vypouštění balonků0001.jpg
 • Dne 13. srpna 2016 proběhla v Pořežanech akce ,,Vycházka do lesa s mykologem“. Sraz byl v 9 hod na návsi, odkud jsme jeli do nedalekého lesa. Sešel se úctyhodný počet houbařů (35 z toho jedna třetina dětí) nejen místní, ale i z okolních obcí Týna nad Vltavou, Bechyně mezi účastníky byl i výborný fotograf a znalec přírody pan Ing. Josef Hlásek z Veselí nad Lužnicí. Vycházka byla zaměřena hlavně na jedovaté houby, které v tu dobu hojně rostly. Nalezeno bylo 10 druhů muchomůrek, panterová, citronová, porfýrová, slámožlutá, adt. Houbaři se mohli seznámit také s naší nejjedovatější houbou muchomůrkou zelenou, která se zde vyskytovala ve všech stádií vývoje i s její barevnou variabilitou. Dále bylo nalezeno 30 druhů holubinek, z toho více než polovinu druhů skončila v košících a zbytek si doplnili hřibovitými druhy hřibem smrkovým, kovářem, hnědým atd. Nakonec jsme měli i štěstí a nalezli sluku svráskalou, která je považována za perlu kuchyně i ta skončila v košících a velice chutnala. Pro veliký ohlas se bude akce opakovat 30. 10. 2016 a bude zaměřena na podzimní velice chutné druhy hub. Pavel Špinar - foto ve fotogalerii.
 • Divadelní večer v Pořežanech - dne 25. 6. 2016 se v Pořežanech od 18:00 konal již 3. ročník divadelního večera. Vzpomínky ze školních lavic si mohli diváci připomenout shlédnutím divadelní hry na náměty Jana Drdy „Dalskabáty, hříšná ves aneb zapomenutý čert“, kterou v podání režiséra Havlína zahrál ochotnický divadelní spolek J.K. Tyla z Českých Budějovic. Přes rozmary počasí, které je příznačné spíše na měsíc duben, bylo představení odehráno venku v parčíku na návsi. Přírodní scenérie dodala kulisám své kouzlo a tak se diváci mohli alespoň na chvíli přemístit z obce Pořežany přímo do centra dění v Dalskabátech, kde polepšený čert pomohl odhalit ďábla převlečeného za faráře. Příběh, který vypovídá o mezilidských vztazích, intrikách, ale i lásce dvou mladých lidí, si přišlo shlédnout více jak 6 desítek diváků.

setkání žen.jpg

 • Druhou březnovou sobotu Obec Žimutice uspořádala pro občany obce návštěvu informačního centra Jaderné elektrárny Temelín. Návštěvy infocentra se zúčastnilo 46 občanů z toho 21 dětí ze Žimutic a okolí. I když se Jaderná elektrárna Temelín nachází blízko naší obce, většina účastníku navštívila elektrárnu poprvé. V infocentru jsme si virtuálně prohlédli elektrárnu, podívali se, jak vypadá palivo pro jaderný reaktor a shlédli 3D film o energetice. S velkým zájmem jsme si prohlédli vystavené modely znázorňující provoz elektrárny a výrobu elektrické energie. Velký dík patří paní průvodkyni, která nám vše srozumitelně vysvětlila.
 • Beseda o houbách - Pořežany 23.4.2016

beseda o houbách.JPG

 • 27. února 2016 se v kulturním domě v Pořežanech konal Maškarní rej. Děti si užily odpoledne plné zábavných her a soutěží, za které dostávaly sladké odměny. Na závěr dostaly všechny děti medové perníčky.
 • Dne 5. prosince 2015 se v KD Pořežany konala Mikulášská nadílka. Děti si užily odpoledne plné her a zábavy. Po setmění přišel Mikuláš a anděl, aby děti odměnil, a čerti, aby děti postrašili. Děti si za básničku nebo písničku vysloužily od Mikuláše balíček plný dobrot. Poté co byly děti odměněny, se všichni přesunuli na náves k vánočnímu stromečku, který slavnostně rozsvítili.
 • 5. prosince pořádala Obec Žimutice v místním pohostinství Mikulášskou besídku pro děti. Odpolednem provázel Radek Barbulák, který měl pro příchozí děti připraveno mnoho soutěží o sladké ceny. Nechyběly ani písničky. Všichni netrpělivě čekali, až se venku setmí a přijdou čerti s Mikulášem a andělem. Někteří měli sice trochu strach, ale písnička nebo básnička spolu se slibem, že se všichni polepší, obměkčili čerty a od Mikuláše s andělem obdrželi balíček plný sladkostí.

 • Sbor dobrovolných hasičů Sobětice, pod záštitou Obce Žimutice, v sobotu 28. listopadu 2015 od 17.00 hodin pořádal akci s názvem „Rozsvěcování vánočního stromečku s příletem anděla“ v obci Sobětice. I přes drobnou nepřízeň počasí se této akce zúčastnili téměř všichni občané obce Sobětice se svými blízkými. Po rozsvícení stromečku anděl vyslyšel volání dětí a sestoupil z nebe, aby přítomným dětem po zazpívání koled rozdal dárečky. Děti se z obdržených dárečků následně radovali v místním kulturním domě, kde bylo pro přítomné občany připraveno drobné občerstvení.
 • Výstava hub – i přes velice slabý růst hub v okolních lesích se 5. Ročník výstavy hub v Pořežanech velice vydařil. Bylo vystaveno 252 druhů hub. Za nejvzácnější druh lze považovat Kalichovku namodralou (třetí nález v ČR a také poprvé zde byla představena houbařské veřejnosti), dále Ježatec různozubatý – první nález v Jižních Čecháh, plesňák karafiátový kriticky ohrožený druh, Kalichovku zlatolupennou, Límcovku černovýtrusou, Holubinku lepkavou, Pavučinec datlový a řadu dalších. V soutěži o nejvzácnější druh nalezený návštěvníky zvítězili František Němec a Václav Kaska – oba obdrželi houbařské atlasy. Ve znalostní soutěži pro děti zvítězily stejně jako loni bratři Libor a David Novotný z Týna nad Vltavou. Druhé místo patří Růžence Špinarové z Tábora a na třetím místě skončila Adélka Hessová, čtvrtý skončil Matyáš Kubík a páté místo obsadila Eliška Novotná – všichni z Pořežan. Chtěl bych touto cestou poděkovat paní Hessové a paní Kubíkové za aranžmá a pomoc při průběhu celé výstavy, panu Strejčkovi a plakáty a panu Kaskovi a členům Mykologického klubu v Českých Budějovicích za pomoc při sběru hub na výstavu. Děkuji také panu starostovi Obce Žimutice panu Zdeňku Šálenému za finanční podporu pro zdárný průběh výstavy. V Pořežanech 12. 10. 2015 Pavel Špinar

 • 22. února 2014 pořádal Sbor dobrovolných hasičů Žimutice v místním pohostinství Hasičský ples.
 • 15. února 2014 pořádal Sbor dobrovolných hasičů Sobětice Hasičský ples. K tanci hrála Veselá čtyřka. Pro všechny příchozí byla připravena bohatá tombola. Místní hasiče přišli podpořit i hasiči sousedních sborů - z Hartmanic, Horního i Dolního Bukovska a Krakovčic.
 • Žimutické slavnosti - 4. - 5. 8. 2012

 • Dětský den v Žimuticích

 • 21. dubna 2012 pořádala Obec Žimutice jednodenní zájezd do termálních lázní v Německu. Původně jsme měli objednaný autobus s kapacitou 60 míst. Zájem však přesáhl kapacitu jednoho autobusu, proto jsme objednali dva autobusy s celkovou kapacitou 90 míst. Někteří zájemci se nám odhlásili, ale nakonec nás jelo 85. V Německu nás přivítalo slunečné počasí. Všichni si v teplých vodách lázní krásně odpočinuli.

 • Maškarní karneval - 18.2.2012

 • Hasičský ples - 11.2.2012

 • 28. ledna 2012 pořádala ZŠ a MŠ Žimutice již 4. školní ples v pohostinství v Žimuticích. K tanci a poslechu vyhrávala skupina Globus.

  Mikulášská nadílka

 • 26. listopadu 2011 byl v Pořežanech slavnostně rozsvícen vánoční strom.

 • 15. října 2011 pořádala Obec Hartmanice pravidelné setkání důchodců. Všechny přítomné přivítal starosta Hartmanic pan Dudlíček. Na úvod vystoupily děti z Hartmanic, poté bylo pásmo básniček a písní dětí ze Základní a Mateřské školy Žimutice. Odpoledne zpestřilo vystoupení Blaťáckého souboru ze Ševětína. K poslechu i tanci vyhrávala Blaťácká pětka. Dárkový balíček a kytičku si odnesla nejstarší účastnice setkání – Marie Soldátová ze Smilovic a nejstarší účastník František Kolář z Hartmanic. Jsme rádi, že se naši občané těchto setkání účastní.